Laboratoria Przyszłości
Programowanie mikrokontrolerów, Druk 3D, AI, AR, VR,
O Laboratoriach Przyszłości
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.
W naszej Szkole zajęcia prowadzi p. Krystyna Morawa
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
Rok szkolny 2024/2025
brak danychRok szkolny 2023/2024
- Semestr I
Nasi uczniowie systematycznie korzystają z robotów edukacyjnych podczas zajęć z robotyki poznając ich kolejne funkcjonalności. Przekonali się również, że roboty mogą być świetnymi graczami w jednej z najpopularniejszych gier - kółko krzyżyk. Przeprowadzili kilkanaście rozgrywek.
- Galeria zdjęć z zajęć
- Semestr II
Uczniowie klasy 4 mieli okazję poznać na zajęciach informatyki robota Photona i wykorzystać poznane elementy kodowania, programowania w języku Scratch. Zamiast śledzić instrukcje na ekranie, dzieci mogły obserwować je w realnym świecie podczas wykonywania ich przez robota. Sprawiło to wszystkim wiele frajdy. Zajęcia odbyły się z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości.
- Styczeń
Podczas zajęć z robotyki tym razem wykorzystujemy klocki Lego Spike Prime. Uczniowie samodzielnie składali modele takie jak samochody, dźwigi oraz roboty, które udoskonalają według własnego pomysłu. Najwięcej radości sprawia uczniom, gdy zabawki uda się wprawić w ruch. Zajęcia dają możliwość rozwijania wyobraźni, kreatywności oraz wprowadzania swoich pomysłów w życie.
Rok szkolny 2022/2023
- Galeria zdjęć z zajęć
- Czerwiec 2023
W czerwcu w ramach Laboratorium Przyszlości uczniowie korzystali z klocków Lego Spike Prime. Pracowali zespołowo, budując wspaniałe modele, wykorzystując metodę pracy projektowej STEAM łączącą: naukę (Science), technologie (T), inżynierię (Engineering), sztukę (Art) i matematykę (M).
- Maj 2023
W maju nasi uczniowie korzystając ze sprzętu zakupionego w ramach #Laboratoria przyszłości przenieśli się w wirtualny świat za pomocą okularów VR. Uczniowie chętnie poznają nowe technologie, odkrywając świat.
- Kwiecień 2023
Na zajęciach z robotyki w kwietniu uczniowie tworzyli system alarmowy zabezpieczający bank z zestawem BeCreo Kit. Tworzyli program, w którym wykorzystali swoje skojarzenia aby powstrzymać złodziei przed zabraniem swoich pieniędzy. Pierwszym skojarzeniem był tajemniczy przycisk pod biurkiem, drugim - głośne sygnały dźwiękowe wywołane tym przyciskiem. Wykorzystali również wyświetlacz do informowania ochrony przed złodziejami. Uczniowie wykorzystując elementy elektroniki rozwijają umiejętności analitycznego myślenia, logiczno – matematycznego oraz swoją kreatywność.
- Marzec 2023
W marcu nasi uczniowie stawiali pierwsze kroki z zestawem BeCreo Kit, elektronicznych elementów połączonych z programowalną płytką Arduino. Uczniowie włączali diody, głośniczek, serwomechanizm, obserwowali odczyty z czujników światła. Samodzielnie tworzyli program sterujący sygnalizacją świetlną. Zagwozdka „dlaczego nie działa tak jak zaplanowaliśmy” mobilizowała każdego do myślenia.
- Luty 2023
Nasi uczniowie z dużym zaangażowaniem tworzą przestrzenne modele oraz przygotowują je do druku w slicerze. Drukarka 3D pracuje na pełnych obrotach. Zobaczcie kolejne efekty pracy naszych uczniów.
- Styczeń 2023
Podczas styczniowych zajęć z robotyki uczniowie poznają tajniki druku 3D oraz mierzą się z projektowaniem modeli 3D. Powstały już pierwsze projekty, które zostały wydrukowane na drukarce 3D zakupionej w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości. Uczniowie zdobywają umiejętności z zakresu wymiarowania, modelowania przestrzennego, zapoznają się z obsługą, kalibracją, załadunkiem filamentu i sposobem wydruku przygotowanych projektów.
Pomysłowość naszych uczniów nie zna granic!
- Grudzień 2022
Nasza szkoła włączyła się w obchody Europejskiego Tygodnia Kodowania – „Europe Code Week 2022”. Celem akcji jest popularyzacja i promocja nauki programowania. Uświadamianie korzyści, jakie płyną z nauki kodowania od najmłodszych lat.
W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania uczniowie zrealizowali Wyzwanie Code Week 2022 – Matematyka Photonem. Uczniowie mieli za zadanie zaprogramowanie robota w taki sposób aby robot przemieścił się do pozycji wyznaczonej przez nauczyciela i wykonał ten krok sygnalizując zmianę koloru czułków na niebieski, a następnie przemieścił się na pozycję, która będzie wynikiem działania, zaś wykonanie drugiego kroku zasygnalizuje kolorem czerwonym i okrzykiem radości.
Dzięki zrealizowanym zajęciom, uczniowie zrozumieli, że nowoczesne technologie to nie tylko gry i gotowe aplikacje, ale przede wszystkim twórcze myślenie, rozwiązywanie problemów, współpraca oraz realizowanie pomysłów i tworzenie rzeczy, które sprawiają radość.
- Listopad 2022
Uczniowie naszej szkoły w listopadzie na zajęciach z robotyki wykorzystywali Okulary VR zakupionych w ramach #Laboratorium Przyszłości. Okulary te pozwalają przenieść się w wirtualną rzeczywistość oraz mogą pomóc w zwiększeniu zaangażowania i lepszym przyswajaniu wiedzy przez uczniów. Przeniesienie się na inną planetę, do innego kraju lub wnętrza organizmu bawi, uczy i zapewnia moc wrażeń.
- Październik 2022
W październiku na robotyce w ramach #LaboratoriaPrzyszlosci uczniowie wykorzystywali Długopisy 3D. Pierwsze próby nie były łatwe, ale już po kilku zaczęli konstruować bardziej skomplikowane projekty takie jak: mucha, samochodzik, kostka do gry czy okulary. Frajdy przy tym było sporo! Udało się nam także stworzyć kilka trójwymiarowych figur przestrzennych, które z pewnością zostaną wykorzystane na matematyce.
Takie zajęcia to nie tylko dobra zabawa ale również nauka, która rozwija kreatywność, wyobraźnię przestrzenną a także uczy uczniów cierpliwości.
- Wrzesień 2022
Na dodatkowych zajęciach z robotyki w roli głównej zestaw Lego Education Spike Prime, zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie sprawdzali jak działa kostka Hub’a oraz wszystkie czujniki. Udało się nam także stworzyć pierwsze projekty m. in. Super sprzątacza, który został zaprojektowany do chwytania. Do przetestowania programu wykorzystaliśmy dostępne lekkie przedmioty takie jak butelka plastikowa czy kółko z klocków LEGO.