- Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
- Lekcja przyrody dla klas trzecich
- Artyści w naszej Szkole
- Zaćmienie Słońca
- Cyrk w naszej Szkole
- Wycieczka do Chorzowa klas czwartych
- Samorząd Uczniowski
- Podziękowania za hojność w zbiórce
- Dzień Kropki
- Podsumowanie akcji Kredkobranie
- Narodowe Czytanie w naszej Szkole
- Niezwykła wystawa
- I miejsce Patrycji Plucińskiej
- Przerwa na... czytanie!
- Konkurs Spelling Bee
- Tydzień Misyjny
- Różańce
- Mała książka - wielki człowiek
- Pomóżmy p. Majce W
- Dobrý den, Praha!
- Dumni z Powstańców
- Skarpety i rękawiczki dla osób bezdomnych
- Misie Ratownisie
- Jednak warto się uczyć
- Niezwyciężona Biało-Czerwona
- Kiermasz książki używanej
- Europejski Dzień Języków Obcych
- Oscypki, górskie opowieści i wspinaczkowe wyzwania
Niezwykła wystawa
Przydrożne kapliczki – arcydzieła sztuki ludowej wpisane w krajobraz Polski tak harmonijnie, że prawie ich obecności nie zauważamy, przechodząc często bez zadumy i modlitwy, zajęci wyłącznie własnym sprawami. Na Podhalu te małe formy architektury wyrosły z potrzeb duchowych mieszkańców. Ściśle związane z jego naturalną religijnością są wyrazem tradycji kultury chrześcijańskiej, troski o wartości moralne i duchowe. Są także bożymi i ludowymi pomnikami, znakami pamięci, niepisaną kroniką lokalnej społeczności, śladem „wielkiej historii” widzianej z perspektywy regionu.
Miały, w intencji twórców i fundatorów, nieść treści religijne, a często także patriotyczne, symbolizujące ważne wydarzenia w dziejach narodu. Odzwierciedlały prośby i pragnienia konkretnych ludzi oraz całych społeczności. Odwoływały się do pośrednictwa Matki Boskiej bądź poszczególnych świętych, zwłaszcza konkretnych ich wizerunków, łaskami słynących. Można więc znaleźć przy podhalańskich drogach kapliczki i krzyże dziękczynne, pokutne, uświęcające miejsca szczególnej wagi, chroniące przed złem i nieszczęściem, stawiane ku pamięci ważnych wydarzeń, pełniące rolę znaków granicznych, strzegące wędrowców i pątników, studni i źródeł, będące niekiedy miejscem schronienia dla pustelników i wędrowców oraz punktem orientacyjnym w pajęczynie dróg i ścieżek.
Rozsiane po polskich wsiach, drogach i polach, te pięknie odnowione i te zapomniane, te z górskich przełęczy, mogił, wszystkie one stanowią wyjątkowe dziedzictwo tak urozmaicone pod względem form i tak różnorodnie zakorzenione w historii i krajobrazie. Są z pewnością skarbem zasługującym na ochronę i dołóżmy wszelkich starań ku ich ocaleniu.
Taki cel, między innymi, przyświecał organizatorom wystawy, która powstała w naszej szkole. Podziwiać piękne kapliczki naszego regionu mogli wszyscy uczniowie, nauczyciele i rodzice.