- 🖋 Rozpoczęcie
- ⚽ Gminne zawody '6tki' piłkarskie
- 🏊♀️ Nasi uczniowie Już Pływają!
- 🔴 A wszystko zaczęło się od kropki!
- ⚽ Igrzyska Dzieci i miejsce na podium!
- 🖍 Kredkobranie
- 💃 Prezentacja jazdy figurowej na rolkach
- 💡 Wizyta w ramach projektu Dziecko z Pasją
- 👩🏫 Dzień Edukacji Narodowej
- 🚶♂️ Wycieczka krajoznawczo-turystyczna do Ojcowskiego Parku Narodowego
- 🖼 Zgłoszenie do konkursu: Oczami Młodego Pokolenia
- Wspomnienia z czasów II Wojny Światowej na słowacko-polskim pograniczu
- 💰 Tydzień Misyjny
- 💬 Związki frazeologiczne - przedstawienie
- ✝ Człowiek żyje dopóty, dopóki trwa pamięć...
- 🌎 Around the English-speaking world
- 💪 BohaterON - Młode Głowy 2024
- 🥇 Nasi Uczniowie laureatami Powiatowego konkursu Pieśni Patriotycznej
- 🐱🏍 Dzień postaci z bajek
- 🏫 Rocznica nadania imienia Patrona Szkole
- 🎅 Wycieczka z klasą... do Wrocławia
- 🚌 Wycieczka do Muzeum Auschwitz-Birkenau
- 🏰 Klasy ósme na słowackiej Orawie
- 🇭🇺 Integracyjne spotkanie z zaprzyjaźniona szkołą z Węgier
- 🧸 Dzień Pluszowego Misia
- 📕 Pasowanie na czytelnika
- 🧙♀️ Andrzejki
- 🎅 W poszukiwaniu prezentów
- 🆘 Nauka pierwszej pomocy w 3a
- 🆘 Wizyta ratowników medycznych w klasie 4a
- 🧓 Z okazji Dnia Seniora...
- 🎅 Mikołaj w szkole
- 🏊♀️ Już pływam!
- 📚 Wieści z Biblioteki
- 🐐 Laureaci konkursów Szkoły w Piekielniku
- ✴ Jasełka
- 👩🏫 Pierwsze półrocze klasy 2b
🚌 Wycieczka do Muzeum Auschwitz-Birkenau
W piątek, 15 listopada, razem z moimi kolegami i koleżankami z klasy 8a i 8b pojechaliśmy na wycieczkę do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nie była to zwykła wycieczka – wiedzieliśmy, że jedziemy w miejsce o ogromnym znaczeniu historycznym i symbolicznym. Cały wyjazd został sfinansowany przez Fundację Centrum Rodziny Popielów w ramach projektu edukacyjnego realizowanego wspólnie z Fundacją Ledor Wador. Dzięki temu wszyscy mogliśmy uczestniczyć w tej lekcji historii.
Podróż rozpoczęła się wcześnie rano. Już w autobusie panowała poważniejsza niż zwykle atmosfera – większość z nas zdawała sobie sprawę z tego, że jedziemy w miejsce, które nie przypomina innych wycieczek szkolnych. Kiedy dotarliśmy na miejsce, przywitał nas przewodnik, który przez cały czas towarzyszył nam w zwiedzaniu. Opowiadał o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w Auschwitz-Birkenau podczas II wojny światowej. Zwiedzanie zaczęliśmy od głównej bramy z napisem „Arbeit macht frei”. Już na samym początku zrobiło to na nas ogromne wrażenie – każdy z nas znał ten obraz z lekcji historii, ale zobaczenie tego na żywo było czymś zupełnie innym. Przechodziliśmy przez kolejne miejsca: baraki, w których przebywali więźniowie, krematoria, a także ogromne pola, na których kiedyś pracowali. Wszystko to wyglądało tak, jakby czas zatrzymał się w tym miejscu na zawsze. Szczególnie poruszyły mnie osobiste przedmioty więźniów zgromadzone w muzeum – buty, walizki, okulary, a nawet dziecięce zabawki. To właśnie te rzeczy sprawiły, że historia obozu stała się dla mnie jeszcze bardziej realna. Przewodnik opowiadał też o losach ludzi, którzy tam przebywali – o ich codziennym życiu, cierpieniu i walce o przetrwanie. To były bardzo trudne historie, ale ważne, by je znać. Podczas zwiedzania było zupełnie cicho – nikt z nas nie miał ochoty na rozmowy. Wszyscy próbowaliśmy zrozumieć ogrom tej tragedii. Mimo że przewodnik opowiadał z dużym szacunkiem i spokojem, trudno było opanować emocje. W niektórych momentach aż chciało się płakać.
Po zakończeniu zwiedzania wróciliśmy do autobusu. Droga powrotna była inna niż zazwyczaj – mniej śmiechów i rozmów, więcej refleksji. Niektórzy z nas dzielili się swoimi przemyśleniami. Rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest, by pamiętać o takich miejscach i wydarzeniach, żeby podobna tragedia nigdy się nie powtórzyła. Chciałbym podziękować Fundacji Centrum Rodziny Popielów i Fundacji Ledor Wador za umożliwienie nam tego wyjazdu.
To nie była tylko lekcja historii – to było doświadczenie, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Wizyta w Auschwitz-Birkenau nauczyła nas doceniać to, co mamy, oraz przypomniała, jak ważne są wartości takie jak tolerancja, wolność i szacunek do drugiego człowieka.
Autor: Jan Głowacz